Autentické príbehy, nadčasové témy

Tino Schaedler: Vzducholoď je projekt snov

0
Tino Schaedler: Vzducholoď je projekt snov

Architekt Tino Schaedler, rodák z nemeckého Hannoveru, pracuje ako filmový art director a zároveň patrí k ľuďom, ktorých fascinujú moderné vzducholode. Výsledkom jeho pozitívneho vzťahu k vzducholodiam je Strato Cruiser. Nastúpte spoločne s nami na virtuálnu palubu Strato Cruisera a nechajte sa krátko previesť životnou cestou jeho tvorcu.

 

Ako art director ste sa podieľali na mnohých veľkých a svetoznámych filmových projektoch. Spomeňme aspoň pár z nich – Harry Potter a Fénixov rád, Charlie a továreň na čokoládu, Harry Potter a polovičný princ, či Prince of Persia. Ktorý z nich je ten, do ktorého ste sa takpovediac „zamilovali“?

Prakticky sa mi páčila práca na všetkých snímkoch, ktoré ste spomenuli. Skutočnosť, že som mohol  byť súčasťou týchto imaginárnych svetov, vo mne vyvoláva skutočné potešenie. Filmom, ktorý z môjho pohľadu vytŕča z radu je Charlie a továreň na čokoládu. Práca s Timom Burtonom a produktovým dizajnérom Alexom McDowellom bola výzvou a odmenou súčasne.

 

Pracovali ste na filmoch typu Zlatý kompas a Harry Potter. Sú to typické príklady súčasného fantasy žánru. Je pravdou, že vás práve tento žáner priťahuje najviac?

Nemôžem tvrdiť, že by som bol špeciálne „namotaný“ na fantasy. Skôr by som povedal, že podstata toho čo robím, ma naviedla týmto smerom. Fantasy filmy často vyžadujú veľmi odvážne vízie presahujúce medze reality.

Vaša reálna prepojenosť na svet fantázie je teda aká?

Na počítači dizajnujem vygenerované výpravné scény. Tie nie sú limitované veľkosťou, a už vôbec nie sú závislé na zákonoch fyziky, ktoré platia v reálnom svete. Pre zaujímavosť uvediem príklad  –  v rámci filmu Harry Potter a Fénixov som rád pracoval na dizajne haly takzvaného Ministerstva mágie. Časť scény sme dokonca vybudovali, čo znamenalo najväčšiu „live“ natáčanú scénu celej Potterovskej série. Všetky pozadia boli digitálne natiahnuté a zväčšené, aby navodili dojem gigantického priestoru. Inak, ako digitálne, by sa to realizovať nedalo. Podobné veci sú aj súčasťou ďalšieho Harryho Pottera, ktorý onedlho príde do kín. Tam som pomáhal navrhnúť krištáľovú jaskyňu; jej rozmery sú skutočne enormné.

 

Práca na filmoch, ktoré ste spomenuli, musí byť dosť vyčerpávajúca. Ako teda vyzerá bežný deň Tina Schaedlera, keď pracuje  na veľkom projekte?

Pokiaľ pracujem na filme, už medzi pol ôsmou a ôsmou ráno som v štúdiu a potom, v závislosti od produkcie a celého denného plánu, končím medzi pol siedmou a ôsmou večer.

 

Realizujete svoje nápady na nejakom veľkom projekte aj v súčasnosti? Čo z vašej dielne vyšlo naposledy?

Zatiaľ posledným mojim projektom a zároveň prvou produkčno-dizajnovou prácou bola rebrandingová reklama pre jeden televízny sci-fi kanál. Predtým som pracoval na Princovi z Perzie, ktorý pôjde do kín na budúci rok. Je to film z Disneyho dielne nakrútený podľa počítačovej hry s rovnakým názvom. Je to skutočne veľká produkcia s Jakeom Gyllenhallom v hlavnej úlohe. Mimochodom – znova hovoríme o fantasy…

Presuňme sa od filmu k ďalšej zaujímavej časti vášho pracovného života, ktorá bezprostredne súvisí aj s témou tohto vydania novín Milliard Sun. Sú ňou vzducholode. Spoločne s Michaelom J. Brownom ste navrhli koncept vzducholode Strato Cruiser. Ako sa zrodila vo vašich hlavách táto úžasná myšlienka?

Pôvodne sme pracovali na  návrhu „projektu snov“ pre potreby jednej knihy. Ja som v tom čase dokončoval prácu na Zlatom kompase. Pre potreby tohto filmu navrhol art department model „vzdušného trajektu“. Nás s Michaelom práve tento fakt inšpiroval a začali sme spolu uvažovať o tom, ako by mohla vyzerať moderná, súčasná vzducholoď. Preštudovali sme si materiály o starých modeloch tradičných héliových vzducholodí a potom sme sa pokúsili dať dokopy klasiku s modernou technológiou. Všetko sme tiež konzultovali s tímom skúsených inžinierov. Od skúmania technológie sme prešli k dizajnu. Pre nás bolo dôležité, aby sme navrhli priestor, ktorý je vzrušujúci a znásobuje zážitok z „plavby“ v oblakoch.

 

Aj tento váš projekt naznačuje, že sa svojim spôsobom blíži renesancia vzducholodí. Myslíte si, že majú perspektívu stať sa reálnymi dopravnými prostriedkami v blízkej budúcnosti? Aj napriek známym nehodám s fatálnymi dôsledkami v minulosti?

Myslím si, že vzducholoď je veľmi zaujímavým konceptom v čase, keď nám pomaly začínajú dochádzať fosílne palivá a potrebujeme nové nápady. Strato Cruiser je vylepšenou inováciou vzducholode. Balón poháňaný slnečnou energiou je čistým, priam vzrušujúcim spôsobom ako cestovať na dlhé vzdialenosti. Samozrejme, podstatne pomalším a viac pohodovým, prinášajúcim vizuálny zážitok z netradičnej „vyhliadky“. Ide skôr o plavbu oblakmi, ako o rýchly presun. Myslím si však, že v dnešných hektických časoch, kedy sme pod stálym stresom, je takéto „odľahčenie“ cestovania dobrou vecou. To máte ako s jedlom: po nadvláde fast-foodov pomaly nadchádza éra „slow-food“, organických potravín a zodpovedného stravovania. Ja verím, že to čoskoro bude podobné aj s cestovaním.

Aké argumenty by ste teda použili, aby ste ľudí presvedčili na cestu vzducholoďou? Z vášho pohľadu – aké sú hlavné výhody tohto spôsobu cestovania v porovnaní s inými?

Zo Strato Cruisera máte nádherný výhľad na krajinu a mestá, ponad ktoré letíte. Nie ste nútení celú cestu sedieť, ale môžete sa voľne prechádzať po vzducholodi, osviežiť sa v Strato Cruiser bare, dopriať si masáž a celý rad ďalších kúpeľných procedúr. To sú len niektoré zo služieb, ktoré tento koncept ponúka. Samozrejme, môžete sa tiež ponoriť do bazénu na vrchu vzducholode a sledovať popri tom oceán oblakov… Je to teda skôr luxusný lietajúci hotel, ako dopravný prostriedok.

 

Znie to úžasne, avšak Strato Cruiser je momentálne iba konceptom. Hľadáte partnerov, ktorí by boli schopní oživiť ho?

Predtým, ako svet zasiahla hospodárska kríza, sme mali niekoľko zaujímavých ponúk na spoluprácu. Momentálne je stav taký, že sa to ďalej neposunulo. V hlave nám vŕta jedna spoločnosť, s ktorou by sme veľmi radi spolupracovali. Ich poslanie je totiž v absolútnom súlade s tým, čo ponúka náš Strato Cruiser. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie…

 

Celý kolektív v Milliard Sun a Milliardcity.com vám drží palce. Na záver si neodpustím otázku o luxuse, veď naše noviny sú zamerané práve naň. Čo pre vás luxus znamená? Máte nejaký obľúbený luxusný produkt?

Pre mňa je v tomto čase luxusom byť nezávislý od materiálna, od fyzickej masy. Samozrejme,  milujem luxusné produkty, hlavne technologické hračky, ktoré výrazne uľahčujú život. Napríklad prehrávač iPod mi umožnil nechať všetky moje cédečká doma a napriek tomu si kedykoľvek vychutnať obľúbenú hudbu. Dnes je veľkým luxusom najmä čas. Mám veľmi nabitý denný program, preto čas, ktorý môžem stráviť s rodinou, alebo jednoducho sám so sebou, je veľmi prestížnou vecou. Venujem sa práci, ktorá si vyžaduje kreatívne myslenie a občas potrebujem vypnúť, premýšľať a hodnotiť… V tom mi často pomáha práve hudba z prehrávača. Odhliadnuc od tohto, skôr filozofického pohľadu na luxus, sa musím „priznať“, že milujem autá Porsche.

 

Interview: Jakub Steiner                                    Photos: Tino Schaedler archive

 

http://tinoschaedler.com