Autentické príbehy, nadčasové témy

Tokijská dostihová dráha je skutočným lákadlom

0

S výnimkou Antarktídy sa tešia dostihy nesmiernej obľube na všetkých svetových kontinentoch. Priťahujú nemalú pozornosť publika túžiaceho po dych vyrážajúcich súbojoch rýchlych koní a kvalitných džokejov. Aj v Japonsku nájdeme mnoho verných fanúšikov tohto zaujímavého a vzrušujúceho športu.

Krajina vychádzajúceho slnka ponúka milovníkom dostihov viacero príležitostí. Dostihových dráh je v Japonsku niekoľko, no žiadna nedosahuje úroveň slávnej Tokyo Racecourse nachádzajúcej sa v metropolitnej oblasti mesta, vo Fuchu.
Kvalitná dostihová dráha vybudovaná v roku 1933 sa hrdí neskromnými prívlastkami „najrozľahlejšia“ a „najprestížnejšia“ v Japonsku. Len pre zaujímavosť, disponuje obrovskou televíznou obrazovkou, slúžiacou divákovi k lepšej prehľadnosti diania na dráhe. Jej rozmery (68 m x 13 m) sú natoľko pozoruhodné, že ich neobišiel zápis do slávnej Guinessovej knihy rekordov. Z novej tribúny Fuji View je navyše pekný pohľad na majestátnu horu Mt. Fuji, hrdý symbol krajiny.

Tokyo Racecourse patrí k desiatim dostihovým dráham, o ktorých prevádzku sa stará Japonská jazdecká asociácia. Práve členovia JRA (Japan Racing Association) objednali v roku 2000 prestavbu dráhy, s cieľom zmeniť miesto na luxusné dostihové centrum 21. storočia. Tribúny boli úspešne zrenovované kvôli zaisteniu väčšej bezpečnosti a pohodlia pre seniorov a ľudí bojujúcich s hendikepom, ale aj kvôli dôvodom súvisiacim zo zdravším prístupom ku životnému prostrediu.
Nová tribúna Fuji View pozostáva z troch osobitých siení pomenovaných veľmi jednoducho – podľa smeru. Vo west hall sa nachádza veľká obrazovka, ktorá v návštevníkovi vyvoláva pocit, že je v kine. Center hall plní úlohu festivalovej promenády s atmosférou kasína a v East hall sa prezmenu nachádza množstvo zelene, čo pripomína niektoré predmestské štvrte japonských mestečiek.

Tokyo Racecourse má v súčasnosti kapacitu 223 000 diváckych miest. Na dráhe sa konajú viaceré prestížne podujatia prvej kategórie vrátane Japanese Derby, Japanese Oaks, Japan Dirt Cupu a klasického Japan Cupu.

Práve Japan Cup je najprestížnejším dostihovým podujatím sezóny. Koná sa vždy koncom novembra na trávnatej dráhe v dĺžke 2 400 m. Jedná sa o úspešné medzinárodné podujatie, ktoré sa plne etablovalo v elitnej spoločnosti konkurenčných dostihových eventov. Japan Cup už oslavoval víťazov z viacerých krajín a kontinentov vrátane Severnej Ameriky, Európy, Ázie, či Austrálie. Podujatie sa koná krátko pred prestížnymi hongkongskými decembrovými dostihmi a priťahuje pozornosť kvalitných džokejov a koní medzinárodného významu. Na víťazov čaká lákavá odmena v hodnote vyše 5 miliónov amerických dolárov.

Marcel Letko                                 Photos: Japan Racing Association (JRA)

http://japanracing.jp