Autentické príbehy, nadčasové témy

Vrchol slovenskej dostihovej scény

0

V poradí sedemnáste Slovenské derby je už minulosťou. Výborná atmosféra, prirodzený vrchol dostihovej sezóny v podobe presvedčivého výkonu víťaza Age of Japa, zaujímavý program a množstvo návštevníkov na tribúnach, tieto znaky sprevádzali v poradí už 17. Slovenské derby.

V úvode článku by som rád citoval riaditeľa bratislavského Závodiska JUDr. Mariána Šurdu, ktorý si v nedávnom rozhovore spomenul aj na začiatky, keď tradícia Derby len vznikala. Netradičný termín konania tohto vrcholného dostihového podujatia v Bratislave možno priviedlo do rozpakov mnohých fanúšikov turfu. Ale všetko má svoje dôsledky, a aj termín konania Derby sa vyberal veľmi pozorne. „Keďže termíny Derby v zahraničí boli stanovené zvyčajne na druhú polovicu júna, tak ma napadla myšlienka presunúť dátum konania Slovenského derby o tri týždne neskôr, čo sľubovalo účasť koní, ktoré predtým štartovali v Derby v Rakúsku, Maďarsku, Česku, Nemecku a Švajčiarsku. Na druhej strane, obával som sa, že v polovici leta k nám bohvie aká návšteva nepríde, pretože vrcholia dovolenky, prevládajú horúce dni.“

Obavy sa však nenaplnili a aj v tretiu júlovú nedeľu sa v areáli Závodiska zišlo niekoľko tisíc fanúšikov dostihov. Skvelé výkony na dráhe v bratislavskom Starom háji lákajú už automaticky turfmanov, ktorí si už zvykli na vysokú úroveň a medzinárodnú konkurenciu. A v sedlách sa už pritom nemusia objavovať ani džokejské hviezdy, ktoré v minulosti poctili Slovenské derby svojou účasťou. Stačí ak spomeniem legendárneho džokeja Lestera Piggota či Oliviera Pesliera, alebo Lanfranca Dettoriho. Dnes už Derby patrí k dôležitým dátum v kalendári každého milovníka dostihov.
Aj tento rok sa zišla v Bratislave konkurencia koní zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Nemecka, Poľska a Rakúska. Popoludnie, ktorému dominovali štyri listed dostihy a vrchol v podobe Veľkej ceny RZB – Group (17. Slovenské derby), prinieslo množstvo zaujímavých momentov, skvelých súbojov i očakávaných víťazstiev favoritov. Príjemné, nie veľmi horúce počasie doprialo pohodu nielen štvornohým atlétom na dráhe, ale aj návštevníkom Závodiska, ktorí si okrem dianiu na trávnatej dráhe mohli vychutnať aj sprievodný program v podobe neodmysliteľnej súťaže o najkrajší dámsky klobúk, módnej prehliadky Zuzany Bottkovej či autogramiádu finalistiek súťaže Miss Slovensko 2009.

Slovenské derby poukázalo na príjemnú skutočnosť, že u nás záujem o dostihy každoročne narastá a návštevníci už začínajú veľké dostihové mítingy chápať aj ako spoločenskú udalosť. To je skvelé znamenia do budúcnosti, ktoré naznačuje, že novodobé tradície turfu na Slovensku sa darí úspešne budovať. Každé úspešné dostihy môžu motivovať nových fanúšikov a tak zvyšovať potenciál turfového diania u nás. Závodisko však nie je magnetom len pre samotných nadšencov dostihov, ale aj pre majiteľov a trénerov zo zahraničia. Pre našich českých susedov sa stalo vyhľadávaným miestom o čom svedčí aj účasť na tohtoročnom Derby. Veď v pedoku mohli návštevníci sledovať aj takú osobnosť českých dostihov, akou je František Holčák, ktorý patrí k univerzálnym prekážkovým a rovinovým trénerom. Holčák pozná ako chutia víťazstvá aj na slávnej Veľkej pardubickej.

Na záver by som sa vrátil k dianiu na dráhe, kde najväčšiu radosť slovenským fanúšikom prinieslo víťazstvo Ryana zo stajne MPL Racing v 16. Zlatom pohári, ktorý si tak zaknihoval hetrik. Najočakávanejšími dostihmi mítingu bola prirodzene Veľká cena RZB – Group (17. Slovenské derby). Tu sa potvrdil očakávaný výsledok v podobe víťazstva Age of Japa s džokejom Jeanom Pierrom Lopezom, ktorého trénuje vo Velkých Karloviciach František Holčák. Neočakávané sa v Bratislave neudialo a tak mohli všetci tipujúci oslavovať.

Pre každého fanúšika dostihov určite patril míting 17. Slovenského derby k nesmierne zaujímavým a aspoň na jedno popoludnie dokázal priniesť zábavu a uvoľnenie do „moderne“ hektických dní.

Peter Fritz                                            Photos: Filip Fritz

www.zavodisko.sk