Autentické príbehy, nadčasové témy

Veľké kulinárske pokušenie

0

New York, sladký New York… Skutočne šťavnaté „Veľké jablko“ ponúka svojim obyvateľom hromadu spoločenských akcií a more neviazanej, nikdy nekončiacej zábavy. V trendovom veľkomeste nájde človek mnoho štýlových podnikov a zariadení, na ktoré sú občania „Big Apple“ patrične hrdí. V obrovskom multinárodnom kolose sa dobre darí múzeám i galériám, skvelá je však aj ponuka barov a reštaurácii. Do  jednej z nich, nachádzajúcej sa v centre Manhattanu, vás srdečne pozývam.

Ak obľubujete ľahké, dômyselne pripravované pokrmy, navyše servírované v osobitom, zaujímavom prostredí, newyorská reštaurácia Per Se má veľkú šancu získať si vaše srdce. Obľúbené stravovacie zariadenie, ktoré robí radosť obyvateľom „veľkého jablka“ predovšetkým vyberanými pochúťkami, bolo sprístupnené verejnosti vo februári roku 2004. Úspešný podnik uviedol do pohybu razantný Thomas Keller, skutočné výnimočná kulinárska osobnosť, ospevovaná nielen za Atlantickým oceánom.
Per Se do značnej miery pripomína kalifornskú reštauráciu French Laundry zameranú na produkty francúzskej kuchyne. So známym stravovacím zariadením má niekoľko spoločných charakteristík, od gastronomického smerovania až po symbolické dekorácie. Už na prvý pohľad je medzi nimi vidieť isté vizuálne i „duševné“ prepojenie. Zvláštnosťami Per Se nachádzajúcej sa na 4. poschodí mrakodrapu Time Warner Center sú okolité záhrady, špecifické modré dvere umožňujúce vstup do vnútra reštaurácie, ale aj príjemný krb navodzujúci atmosféru plnú romantiky a harmónie. Z materiálov v interiéri dominujú drevo, mramor a granit, v čom je možné vidieť opäť podobnosť s Kellerovým podnikom French Laundry.

Per Se je situovaná v srdci štýlového Manhattanu. Oproti niekoľkým konkurenčným stravovacím zariadeniam si zachováva vlastnú tvár a identitu. Nie zriedka sa o reštaurácii hovorí ako o najexkluzívnejšej v celom New Yorku. Kombinuje jemne chladnú eleganciu s prvkami decentnej komornosti a navyše ponúka fantastický pohľad na neďaleký Central Park.  
Medzi hlavné priority reštaurácie patrí navodenie tej správnej, nanapodobiteľnej atmosféry. Návštevníci by sa mali cítiť uvoľnene a dobre, aby po odchode nemuseli pridlho premýšľať nad opätovným návratom. Spríjemniť chvíle im môže nielen fantastické jedlo, ale aj starostlivý personál dbajúci o plnenie požiadaviek hostí a ich pohodlie. Rovnako profesionálne pristupujú k svojím úlohám aj v kuchyni. Podávaný pokrm by mal byť v prvom rade nevšedným kulinárskym zážitkom, vyvolávajúcim v stolovníkoch pozitívne, radostné emócie. Veľká pozornosť sa kladie na čerstvosť surovín, technologické postupy a záverečné detaily.

Fixný jedálniček v Per Se v podstate nejestvuje. Reštaurácia ponúka špeciálne deväť chodové menu, ktoré sa obmieňa denne a servíruje sa vo večerných hodinách. Porcie sú primerané, objemovo skôr menšie, o to však lákavejšie. Odlišné pokrmy sa pripravujú pre vegetáriánov, počet chodov však ostáva rovnaký. Tradičné zeleninové, prípadne mäsité menu stojí od 295 dolárov a nie zriedka zahŕňa špeciality kuchyne ako foie gras (pokrm vyhotovený z husacích alebo kačacích pečení), prípadne vzácne truffles.
Rezervácie miest je potrebné uskutočniť približne dva mesiace vopred, nakoľko čakacie doby zvyknú byť veľmi dlhé.

O dizajn špičkovej newyorskej reštaurácie sa postaral skúsený Adam Tihany, ktorý do komplexu začlenil aj bar, salónik a vínnu pivnicu. V Per Se ocenenej štyrmi michelinovými hviezdami (v súčasnosti 9. miesto vo svete) sa nachádza aj súkromná miestnosť určená pre uzavretú spoločnosť približne desiatich ľudí.

Marcel Letko                                                    Photos: ISIFA, Press

www.perseny.com