Autentické príbehy, nadčasové témy

Značka YSL v pražskom concept store

0

Jeden z najvýznamnejších návrhárov 20. storočia vytvoril počas svojej kariéry impérium, ktoré sa stalo symbolom kreativity, novátorstva a luxusu.  Yves Saint Laurent je ďalšou ikonickou módnou značkou, ktorú ponúka pražský SIMPLE concept store.

Dámska kolekcia súčasného kreatívneho riaditeľa YSL Stefana Pilatiho na jar-leto 2009 sa nesie v duchu „Východ stretáva Západ“. Veľmi ženské a luxusne noblesné línie prinášajú orientálno modernistický mix vyjadrený kokónovými siluetami, ktoré boli inšpirované zavinovacími kimonami a japonskými rybárskymi nohavicami. Pilati zostal verný svojim obľúbeným nohaviciam s nízko posadeným rozkrokom, ktoré sa v novej kolekcii objavujú v mnohých nových podobách. Modely doplňujú extravagantné vyššie topánky inšpirované kovovou konštrukciou Eiffelovej veže, ktoré tvoria remienky z kože a podpätky z kovového mriežkovania. Kolekcii dominuje čierna, biela a sivá. Nájdete v nej ale tiež skvostne večerné šaty v rubínovej, zelenej a modrej farbe. Modelky, ktoré kolekciu predvádzali, pripomínali svojimi vyčesanými vlasmi, výraznými očnými linkami a bledými perami krásky z Felliniho filmov.

Pánska kolekcia aktuálnej sezóny prekvapila použitím typicky ženských látok. Všetky modely, vrátane kabátov, sák a nohavíc, sú ušité z jemných, splývavých a neštruktúrovaných materiálov. Zaujali hlavne organzové košele, tričká z ľahkej závojoviny a obleky z hodvábu. Aj napriek tomu si Pilatiho pánska kolekcia pre každodenné nosenie zachováva mužnosť.


História značky

Yves Saint Laurent začal pracovať už ako osemnásťročný pre módny dom Christiana Diora. Tu zotrval sedem rokov až do začiatku roku 1961, kedy spoločne so svojim partnerom Pierrom Bergé začal budovať vlastnú spoločnosť. Len o pol roka neskôr predstavil pod značkou YSL svoju prvú kolekciu. Svetlo sveta potom postupne uvideli jedinečné modely, ktoré boli vo svojej dobe doslova revolučné. Kráľ módy dokázal zmeniť predstavy o tom, ako sa majú ženy obliekať, keď pre ne vytvoril nohavicový kostým a dámsku verziu smokingu. V roku 1966 otvoril prvý z rady butikov pret-a-porter, ktorý nazval Rive Gauche. Na rozdiel od luxusného poňatia rady haute couture sa vyznačovala neformálnym štýlom. Postupom času jeho tvorba zaznamenala mnoho premien od štýlu hippies, futuristického geometrizmu, štýlu safari, až po znovuobjavený androgýnny vzhľad 70. rokov.  V roku 1971 uviedol na trh líniu YSL Beauté – kolekciu parfumov a dekoratívnej kozmetiky.  V roku 1999 značku kúpil módny konglomerát Gucci Group. Americký návrhár Tom Ford sa v tom, čase ujal konfekčnej línie Rive Gauche, zatiaľ čo Saint Laurent naďalej navrhoval šaty rady haute couture. V roku 2002 oznámil svoj odchod do penzie a oslávil ho retrospektívnou prehliadkou svojej tvorby v parížskom centre Georges Pompidou.  Držiteľ Rádu čestnej légie, ktorý zomrel vlani v júni, kedysi o ženách povedal:  „Vytvoril som ich minulosť a ponúkol im budúcnosť. To bude trvať aj po mojej smrti…“

Súčasným kreatívnym riaditeľom značky je milánsky rodák Stefano Pilati, ktorý získal prax pri značkách Nino Cerruti, Giorgio Armani, Prada a Miu Miu. V roku 2000 prijal ponuku značky YSL, aby viedol tím navrhujúci dámsku líniu. Krátko potom bol povýšený do funkcie hlavného návrhára všetkých línií YSL a v roku 2004 bol menovaný kreatívnym riaditeľom YSL. 

Words & Photos: 2media.cz

www.ysl.com
www.simpleconcept.cz